9 września 2019

Hrabina - koncertowe wykonanie opery na inaugurację sezonu Orkiestry Polskiego Radia

W najbliższą niedzielę, 15 września, w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmi koncertowa wersja opery Stanisława Moniuszki pt. Hrabina. Będzie to inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert będzie transmitował Program Drugi Polskiego Radia.

Koncert reżyserować będzie Anna Wieczur-Bluszcz. Warunki studia nie dają takich szerokich możliwości, jak to jest przy okazji scen, ale nie jest to niemożliwe. W związku z tym będzie kostium, elementy scenografii i światło. Dojdzie również element, który mnie jako też twórcy teatru radiowego, bardzo pociąga. Mianowicie, w momentach dialogowych, gdzie nie ma muzyki, będzie rodzaj teatru radiowego. Przygotowujemy efekty dźwiękowe, czyli to, co zazwyczaj ma miejsce w słuchowiskach. W tym przypadku pomyślałam, że chciałabym połączyć operę, czystą muzykę, ze słuchowiskiem radiowym - mówiła reżyserka.

Czy fabuła Hrabiny zaprezentowanej w Studiu Lutosławskiego wierna będzie oryginałowi? Kto pojawi się w obsadzie? O tym w nagraniu audycji.