30 kwietnia 2019
Operowy Oscar dla Waldemara Dąbrowskiego
Podczas gali 29 kwietnia 2019 w londyńskim teatrze Sadler’s Wells po raz siódmy rozdane zostały Operowe Oscary – International Opera Awards. Wśród nagrodzonych znalazł się Waldemar Dąbrowski - dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Po raz trzeci w historii przyznana została nagroda specjalna w kategorii „Leadership in Opera” za szczególne osiągnięcia w zarządzaniu instytucją operową. Laureatami w poprzednich edycjach zostało dwóch wybitnych menadżerów ze świata operowego: Bernard Foccroulle – belgijski organista, kompozytor, dyrygent, były dyrektor generalny La Monnaie i Festiwalu w Aix-en-Provence oraz Bernd Loebe – dyrektor naczelny i artystyczny Oper Frankfurt. W tym roku do znamienitego grona dołączył Waldemar Dąbrowski – wieloletni dyrektor Opery Narodowej, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, założyciel wielu instytucji kultury, organizator obchodów Roku Chopina (2010), a obecnie Roku Moniuszki (2019). Podczas jego kadencji na najważniejszej scenie w Polsce konsekwentnie budowany jest ambitny repertuar, zapraszane są muzyczne gwiazdy światowego formatu, a opera i balet zagościły także na dobre w Internecie – na platformie vod.teatrwielki.pl.
Operowy Oscar to ogromny prestiż i wielkie wyróżnienie dla Waldemara Dąbrowskiego – potwierdzenie tego, że jego działalność propagatora kultury wysokiej doceniona została na forum międzynarodowym – oraz dla Opery Narodowej jako instytucji włączonej do grupy najlepszych teatrów na świecie.
Uroczyste rozdanie statuetek to najważniejsze wydarzenie każdego sezonu operowego. O randze nagrody świadczą rokrocznie nominowane teatry, produkcje czy artyści. Nagrody przyznane zostają przez międzynarodowe jury składające się z wybitnych krytyków muzycznych i mecenasów sztuki (jak np. dyrektorzy oper w Sydney, Sztokholmie, San Francisco, Düsseldorfie, Lyonie czy Wexford), na czele którego stoi John Allison – redaktor naczelny magazynu „Opera”. Znalezienie się pośród nominowanych w 18 kategoriach to wielki prestiż – dowód na przynależność do czołówki oper tworzących sztukę na najwyższym poziomie. W tym roku w kategorii dzieło odkryte na nowo nominowana była opera Manru I.J. Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa – spektakl Teatru Wielkiego - Opery Narodowej powstały w koprodukcji w Teatrem Wielkim w Poznaniu. W ubiegłych latach wśród uhonorowanych nie brakowało polskich akcentów: w kategorii „najlepszy reżyser” prestiżową nagrodę otrzymał dyrektor artystyczny TW-ON Mariusz Treliński, w kategorii „dzieło odkryte na nowo” spektakl TW-ON Goplana Władysława Żeleńskiego (reż. Janusz Wiśniewski, premiera 21.10.2016), a także Piotr Beczała w kategorii „najlepszy śpiewak”.