Opera Andrzeja Kwiecińskiego Moniuszko à Paris w Warszawie i Brukseli
fot. Tansy Spinks

20 marca 2019

Opera Andrzeja Kwiecińskiego Moniuszko à Paris w Warszawie i Brukseli

Moniuszko à Paris - nowa opera Andrzeja Kwiecińskiego zagości na deskach brukselskiej La Monnaie w 2020 roku. Prapremiera opery odbędzie się w 21 września tego roku w Teatrze Wielkim w Warszawie na festiwalu Warszawska Jesień.

Andrzej Kwieciński jest jednym z czołowych kompozytorów młodego pokolenia. Kształcił się w Warszawie i Hadze (m.in. Louisa Andriessena). Jest finalistą i laureatem wielu prestiżowych konkursów, w tym IX Tokyo International Competition for Chamber Music Composition (2004), Konkursu Kompozytorskiego Young Masters XXI (2010, pierwsza nagroda), Henriëtte Bosmans Prize (2011) i Gaudeamus Prize (2012). Jest to pierwsza opera w jego dorobku.

Autorem libretta jest Krystian Lada, produkcję przygotowuje Marc Lainé (reżyseria i scenografia) oraz Rafał Kłoczko (kierownictwo muzyczne). Spektakl jest koprodukcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, La Monnaie/De Munt w Brukseli i Kaplicy Muzycznej Królowej Elżbiety w Waterloo przy wsparciu Europejskiej Sieci Akademii Operowych (enoa).