10 marca 2019

Gala Moniuszkowska w nowojorskiej Carnegie Hall

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i Fundacja Ars Activa zapraszają na Galę Moniuszkowską, która odbędzie się 26 marca o godz. 20 w nowojorskiej Carnegie Hall.

Koncert uświetni dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - ojca polskiej opery narodowej - w roku jubileuszowym ogłoszonym przez parlament RP. Jak podkreślono w uchwale senatu, ogłoszenie roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki "nie tylko pozwoli przybliżyć życie i bogatą twórczość wybitnego kompozytora, ale także zwróci uwagę Polaków na postawy patriotyczne wśród artystów oraz potrzebę tworzenia sztuki czerpiącej inspiracje z polskiej kultury".

W programie koncertu znajdą się najpopularniejsze pieśni i arie kompozytora, jak również mniej znana twórczość: I kwartet smyczkowy d-moll i fragmenty chóralne. Będzie można także usłyszeć wirtuozowskich transkrypcji dzieł Moniuszki oraz wysłuchać światowej premiery Sonetów krymskich - kompozycji Norberta Paleja do słów Adama Mickiewicza zadedykowanej Moniuszce

Koncert stanowi inaugurację Roku Moniuszki w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na temat wykonawców oraz programu można znaleźć na stronie.