25 stycznia 2019

Halka po włosku - zapowiedź płyty

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaplanował na Rok Moniuszkowski wiele projektów związanych z postacią kompozytora. Do najważniejszych z nich należą nagrania i wydawnictwa płytowe. 15 lutego odbędzie się premiera pierwszego z nich – Halki we włoskiej wersji językowej, w wykonaniu Europy Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistów: Tiny Goriny, Moniki Ledzion-Porczyńskiej, Matheusa Pompeu, Roberta Gierlacha, Rafała Siwka oraz Karola Kozłowskiego.

Po 160 latach od premiery, 24 sierpnia 2018 r., w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Halkę w wersji koncertowej wykonał międzynarodowy zespół artystów. Koncert został uznany przez krytyków za symboliczny krok w stronę obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Moniuszki w roku 2019. Stanowił on także pierwszą nagraną interpretację dzieła Moniuszki na instrumentach z epoki.

Rejestracja tego wykonania ukaże się w jednej z dziewięciu serii płytowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – Koncertów zatrzymanych w czasie, w której ramach prezentowane są nagrania koncertów na instrumentach historycznych.

Włoska wersja językowa już w XIX wieku dawała szansę ustawienia opery w rzędzie dzieł europejskiego romantyzmu, obecnie zaś szczególnie przybliżyła Halkę dyrygentowi Fabio Biondiemu, który, jak sam twierdzi, przygotowując jej interpretację, odkrył dla siebie wyjątkowego twórcę:

„Pasja, która ogarnęła mnie dla muzyki wielkiego Stanisława Moniuszki, nie jest przypadkowa. W Europie pierwszej połowy XIX wieku przepełnionej żywiołem operowym, będącej pod tak silnym wpływem fenomenu Giuseppe Verdiego pozostajemy oczarowani językiem, który wielki polski mistrz potrafi spersonalizować w tak niezwykły, zdecydowany sposób. […] Wszystko to sprawia, że Moniuszko jest tym kompozytorem, do którego nie sposób nie odnieść się z wielkim entuzjazmem, jeśli chce się lepiej zrozumieć fenomen europejskiej muzyki XIX wieku”.