Występował m.in. z lipską Orkiestrą Gewandhausu, The English Concert, L’arpe festante, Thomanerchor Leipzig, Saxony Vocal Ensemble i MDR Radio Choir, śpiewając na międzynarodowych festiwalach pod batutą Petera Schreiera, Helmutha Rillinga, Howarda Armana, Ludwiga Güttlera, Andreasa Speringa, Michaela Sanderlinga, Theodora Currentzisa albo też organisty Gewandhausu, Michaela Schönheita.

Naukę muzyki rozpoczął w drezdeńskim chórze kościoła św. Krzyża. Studiował na Uniwersytecie Muzyki i Teatru „Felix Mendelssohn-Bartholdy” w Lipsku u Hermanna Christiana Polstera, a następnie w Mannheimie u Rudolfa Piernaya. W ramach kursów mistrzowskich pracował z Theo Adamem, Wolframem Riegerem, Normanem Shetlerem, Irwinem Gagem, Axelem Bauni, Julią Varady i Dietrichem Fischerem-Dieskauem.

Zdobywał nagrody w licznych konkursach: International Song Competition w Berlinie (2004), Wettbewerb für Liedkunst der Hugo-Wolf-Akademie w Stuttgarcie (2007), International Summer Academy salzburskiego Mozarteum (2008) i podczas Międzynarodowego Konkursu „Franz Schubert und die Musik der Moderne” w Grazu (2009). Do sukcesów liczy także I nagrody w International Johannes-Brahms Contest w Pörtschach (2008) i w konkursie Cantilena w Bayreuth (2009), a także zwycięstwo w zainicjowanym przez Thomasa Quasthoffa turnieju „Das Lied – International Song Competition” w lutym 2009 w Berlinie.