23 stycznia 2020

Premiera fonograficzna kantaty Sonety krymskie do słów Mickiewicza

31 stycznia ukaże się płyta z Sonetami krymskimi Stanisława Moniuszki - bardzo rzadko wykonywaną kantatą. Dzięki temu wydawnictwu można ich wreszcie będzie wysłuchać w pełnej krasie.

Nagranie Chóru Polskiego Radia i {oh} Orkiestry Historycznej jest wzorcową realizacją wydaną po raz pierwszy od ponad 50 lat. Sonety krymskie to kantata, którą Stanisław Moniuszko napisał w 1867 roku do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza.

Pierwsze wykonanie kompozycji Moniuszki w 1868 roku w Warszawie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: „Sonety ułożone w muzykę - rzecz rzadka, prawie nie praktykowana”. To właśnie dzieło Chór Polskiego Radia postanowił przypomnieć.

Płyta będzie swoistym post scriptum do zeszłorocznej 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Do projektu zaproszona została grająca na instrumentach z epoki {oh!} Orkiestra Historyczna, dzięki czemu napisane ponad 150 lat temu Sonety krymskie zyskają szczególny, historyczny wydźwięk. Płyta zostanie uzupełniona o wykonanie Uwertury fantastycznej Bajka Moniuszki. Album ten stanowić będzie nie tylko ważną pozycję w zbiorach każdego melomana, w tym miłośnika muzyki polskiej, ale cenną pozycję dla kultury polskiej.

Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – przygotowanie chóru
Aleksander Kunach – tenor
{oh!} Orkiestra Historyczna
Dirk Vermuelen – dyrygent