30 września 2019

Moniuszko - Pieśni vol. 4. Nowa płyta wydana przez Pawlik Relations

Właśnie ukazała się nowa płyta będąca częścią niezwykłej serii Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik, która nagrywa pieśni Moniuszki z udziałem młodych śpiewaków.

Płyta Moniuszko - Pieśni vol.4 Ballady w wykonaniu sześciorga wybitnych śpiewaków młodego pokolenia z udziałem pianistki Jolanty Pszczółkowskiej- Pawlik jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego trzema płytami Moniuszko - Pieśni vol. 1 (2014), Moniuszko - Pieśni vol. 2 (2016) oraz Moniuszko - Pieśni vol. 3 (2019).

Wspomniane płyty powstały z inicjatywy Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik – pianistki, kameralistki, menadżera kultury oraz producentki płyt (w tym nagrodzonej Grammy Award Night in Calisia), której ideą jest zarejestrowanie i usystematyzowanie jak największej ilości pieśni Stanisława Moniuszki . Seria wydawnictw Moniuszko - Pieśni jest autorskim projektem pianistki, która ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień za płyty z pieśniami F. Schuberta nagranymi z tenorem Karolem Kozłowskim, jest laureatką „Perły Honorowej” 2018 w dziedzinie Kultura przyznanej przez Magazyn Polish Market. Jest także członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. 5.05.2019 na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP wzięła udział w Narodowym Graniu.

W styczniu 2019 pianistka obroniła pracę doktorską na Wydziale Kameralistyki UMFC Synteza poezji i muzyki na przykładzie ballad Stanisława Moniuszki.

Kolejna płyta Moniuszko - Pieśni vol. 4 Ballady jest trzecią premierą wydawnictwa Pawlik Relations z muzyką Stanisława Moniuszki w jubileuszowym roku moniuszkowskim 2019 obok płyt: Moniuszko - Pieśni vol.3 i bestsellerowej Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz.

Założeniem projektu Moniuszko - Pieśni jest dokonanie nagrań z młodymi,wybitnie utalentowanymi śpiewakami. Pianistka pragnie zarejestrować pokoleniową „zmianę warty” w interpretacjach pieśni Moniuszki. Ważna jest również idea popularyzacji często nieznanych i do tej pory nie nagrywanych utworów twórcy Śpiewników domowych. Jako przykład niech posłużą chociażby cztery Treny do tekstów Jana Kochanowskiego z płyty vol.2, jak również ballada Rybka z płyty vol.1, będące pierwszymi wykonaniami tych pieśni zarejestrowanymi na płytach CD w historii polskiej fonografii. Na kolejnej płycie Moniuszko - Pieśni vol.4 znajdzie się komplet siedmiu ballad na głos i fortepian. 5 ballad do poezji Adama Mickiewicza: Powrót taty, Świtezianka, Czaty, Trzech budrysów, Rybka. a także dwie ballady Magda karczmarka do poezji Ludwika Sztyrmera oraz ballada szwedzka Książę Magnus i Trolla w tłumaczeniu Lucjana Siemińskiego.

Wszystkich nagrań dokonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

PROJEKT MONIUSZKO - PIEŚNI vol. 4 Ballady

wyd. Pawlik Relations 2019
wyk.:
Wanda Franek - mezzosopran
Elwira Janasik - mezzosopran
Karolina Róża Kowalczyk - sopran
Jerzy Butryn - bas-baryton
Łukasz Karauda - bas-baryton
Andrzej Lenart - baryton
Jolanta Pszczółkowska -Pawlik - fortepian