Poczta Litewska wyemituje znaczek poświęcony Moniuszce

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Poczta Litewska wyemituje znaczek okolicznościowy. Znaczek poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi wejdzie do obiegu w najbliższy piątek, 9 lipca. Nakład wynosi 100 tys. sztuk, a cena nominalna – 0,49 euro.

Wraz ze znaczkiem autorstwa grafika Robertasa Jucaitisa pojawi się koperta pierwszego dnia obiegu. Stanisław Moniuszko został przedstawiony na tle wileńskiego kościoła św. Katarzyny. Na kopercie zaś przedstawiona jest Terpsychora – muza tańca i pieśni chóralnej.

Wszystkie listy opatrzone nowym znaczkiem, nadane w piątek, 9 sierpnia, na Poczcie Centralnej Wilna, zostaną opatrzone pieczątką z datą pierwszego dnia obiegu.

Znaczek pocztowy poświęcony Stanisławowi Moniuszce ukaże się w serii „Mniejszości narodowe i wspólnoty Litwy”. W tej samej serii wydane zostały znaczki poświęcone Żydom i Tatarom. W 2020 r. Poczta Litewska wyemituje znaczek poświęcony Białorusinom.

Stanisław Moniuszko przez 18 lat swego życia był związany z Wilnem. W 1836 roku zamieszkał w domu Mullerów przy ulicy Niemieckiej (obecnie Vokiečių g. 26). Po studiach w Berlinie, w 1839 r. wrócił do Wilna, poślubił Aleksandrę Mullerównę, był organistą w kościele św. Janów, dawał prywatne lekcje muzyki. Kilka lat później Moniuszko został dyrygentem w Teatrze Wileńskim. Skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, cztery Litanie ostrobramskie, wydawał Śpiewniki domowe. W 1848 roku odbyło się w Wilnie w salonie teściów skromne przedstawienie fragmentów Halki. Teatralna premiera Halki miała miejsce w Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu Ratusza. Warszawska premiera odbyła się dopiero w 1858 roku. Był to ogromny sukces, który spowodował, że Moniuszko przeniósł się do Warszawy, gdzie zmarł w 1872 roku.