12 sierpnia 2019

Od Chopina do Moniuszki - 15. edycja Festiwalu Chopin i jego Europa

5 maja cała Polska świętowała 200. rocznicę urodzin Moniuszki, kilka miesięcy później - 14 sierpnia - rozpoczyna się 15. Festiwal „Chopin i jego Europa” (14 sierpnia-1 września), zaś dominantą tej jubileuszowej edycji staną się wątki operowe. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane nie tylko utwory samego Moniuszki, lecz także dzieła budujące dla nich kontekst – twórców polskich i europejskich.

Na festiwalu pojawi się jedno z najważniejszych dzieł Moniuszki - Straszny dwór. Orkiestrę XVIII wieku, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz polskich solistów poprowadzi Grzegorz Nowak. Fabio Biondi i zespół Europa Galante, który przygotował w zeszłym roku włoskojęzyczną wersję Halki, wystąpi tym razem z Flisem. Kontekstem polskim dla dzieł Moniuszki będzie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego w wykonaniu czeskiego zespołu Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Václava Luksa, zagranicznym zaś - Korsarz Verdiego w wykonaniu Europa Galante i międzynarodowe grono solistów pod kierunkiem Fabio Biondiego.

Moniuszko pojawi się również w programach takich artystów, jak Christoph Prégardien, Tobias Koch, Janusz Olejniczak i Cyprien Katsaris.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie.

O tegorocznej edycji Festiwalu opowiadał w radiowej Dwójce Piotr Wojciechowski - rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.