Happening moniuszkowski zespołu Cracovia Danza
fot. Ilja Van de Pavert

26 czerwca 2019

Happening moniuszkowski zespołu Cracovia Danza

Po trzech latach happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, tegoroczną edycją Balet Cracovia Danza zwraca uwagę na związki Stanisława Moniuszki z Krakowem. Choć są one niewielkie, to jednak bardzo istotne. W Krakowie rozbrzmiewała muzyka kompozytora i to pod jego batutą. Kraków również w życiu kompozytora stał się inspiracją dla jego twórczości, a zwiedzanie zabytkowego Krakowa stało się dla Moniuszki – o czym czytamy w jego listach – dużym przeżyciem. Warto też wspomnieć, że w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej znajdują się rękopisy twórcy, są to głównie jego pieśni, ale są też fragmenty opery Verbum nobile. W Krakowie też mamy ulicę Moniuszki, o czym warto pamiętać.

Związki Stanisława Moniuszki z Krakowem są dość skromne. Kompozytor bywał w dawnej stolicy Polski dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii Polski. W 1858 roku, jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża zatrzymał się na kilka dni w Krakowie (w hotelu Drezdeńskim), gdzie poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Pobyt w Krakowie, a przede wszystkim wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także wizyta na Skałce zaowocowała stworzeniem projektu niedokończonej opery Rokiczana, pisanej do słów libretta Józefa Korzeniowskiego, opowiadającej o królu Kazimierzu Wielkim.

Po raz drugi Stanisław Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc na przełomie roku 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy została tu wystawiona jego najsłynniejsza opera, Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum nobile. W styczniu 1867 roku 3 razy został także powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiały wówczas kantata Widma i Uwertura fantastyczna Bajka.

Ostatni z happeningów zespołu odbył się pod Wawelem.