11 czerwca 2019

Urszula Kryger o pieśni Moniuszki pt. Kotek - nowy film PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało szósty odcinek z niezwykłego cyklu materiałów filmowych Śpiewnik – nie tylko – domowy przygotowanych specjalnie z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Tutorial zawiera materiały zakulisowe oraz nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaka oraz pianisty z tekstem i muzyką. Film zawiera także wskazówki interpretacyjne do utworu oraz pokazuje problemy i trudności, z jakimi mierzyć musieli się wykonawcy pieśni. Tym razem o pieśni Kotek Stanisława Moniuszki opowiada Urszula Kryger. Towarzyszy jej Paweł Cłapiński.

Solistka: Urszula Kryger – śpiewaczka (mezzosopran) i pianistka, laureatka wielu konkursów. Po najwyższe laury sięgała m.in. na I Międzynarodowym Konkursie im. S. Moniuszki w Warszawie w 1992 r. i 43. Konkursie ARD w Monachium w 1994 r. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, zasiada także w jury konkursów muzycznych. Od 2002 r. prowadzi klasę śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Przy fortepianie: Paweł Cłapiński – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat m.in. I Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007) i I nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Citta di Candei Concorso Musicale we Włoszech (2009). Skupia się na muzyce kameralnej, współpracuje m.in. ze śpiewaczką Urszulą Kryger.