10 czerwca 2019

Moniuszko inaczej śpiewany - finał projektu Akademia Chóralna

W sobotę 22 czerwca o godz. 18 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się wyjątkowy koncert - Moniuszko inaczej śpiewany z udziałem chórów dziecięcych i młodzieżowych z całej Polski. Będzie to finał tegorocznej edycji Akademii Chóralnej.

Akademia Chóralna to projekt, którego celem jest rozpowszechnienie śpiewu, jako powszechnego dobra, przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego. W tym roku działania Akademii skupiły się na twórczości Stanisława Moniuszki.

O wydarzeniu pisze Agnieszka Franków-Żelazny:

Koncert Moniuszko inaczej śpiewany to piękne spotkanie z muzyką kompozytora obchodzącego w roku 2019 swoje dwusetne urodziny. Mijające dwa stulecia to czas głębokich zmian w rozumieniu muzyki oraz w muzycznych potrzebach człowieka. Szybkość tej ewolucji widać szczególnie wyraźnie na przykładzie naszych dzieci.

Programując ten koncert wybraliśmy najbardziej znane melodie autorstwa Stanisława Moniuszki i poprosiliśmy Romana Ilię Drozda o opracowanie ich w języku bliskim dzisiejszemu młodemu człowiekowi. Dzięki temu powstał zbiór niezwykłych utworów na chóry dziecięce, młodzieżowe i orkiestrę smyczkową, które łączą to, co tradycyjne, co nas określa, z tym, co dzisiejsze, bliższe, a tym samym - łatwiejsze w odbiorze. Jestem przekonana, że koncert ten w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum oraz wspaniałych rozśpiewanych chórów Śpiewającej Polski będzie źródłem wielu wzruszeń, ale także relaksu i dobrej zabawy przy wspanialej muzyce.

Bilety dostępne są na stronie Teatru Wielkiego.