Fabio Biondi z Medalem "Odwaga i Wiarygodność" za propagowanie muzyki Moniuszki

Podczas IX Kongresu "Polska Wielki Projekt", który rozpoczął się w stołecznych Arkadach Kubickiego, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wręczył Medal "Odwaga i Wiarygodność" Fabio Biondiemu. To jeden z najważniejszych wykonawców muzyki dawnej.

Maestro Fabio Biondi otrzymuje Medal "Odwaga i Wiarygodność" w roku szczególnym – roku Stanisława Moniuszki ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej, a jednocześnie ogłoszonym przez UNESCO na wniosek trzech państw: Polski, Litwy i Białorusi. Jesteśmy wdzięczni, Maestro, za pańskie zaangażowanie i za przygotowanie oraz znakomite wykonanie koncertowe Halki w styczniu tego roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. - Jesteśmy wdzięczni za to, że przez szereg lat był Pan obecny artystycznie w Polsce – powiedział Marszałek Sejmu.

Fabio Biondi to jeden z najważniejszych wykonawców muzyki dawnej. Stworzył, grający na instrumentach z epoki, zespół Europa Galante, którego jest liderem. W styczniu br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbył się koncert orkiestry, inaugurujący rok Stanisława Moniuszki. Miało wówczas miejsce koncertowe wykonanie Halki w języku włoskim. Ta wersja opery miała swoją prapremierę podczas ubiegłorocznego festiwalu Chopin i jego Europa. Zebrała wówczas znakomite recenzje, bijąc rekordy popularności.

Medal "Odwaga i Wiarygodność" przyznawany jest od pięciu lat. Jego nazwa stanowi nawiązanie do hasła wyborczego śp. Lecha Kaczyńskiego z 2005 r. Natomiast jego laureatami są osoby aktywnie działające na rzecz Kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie. Pierwszą laureatką uhonorowaną medalem była prof. Ewa Thompson. W gronie tym znajdziemy również takie osobistości, jak np. sir Roger Scruton, czy Anca-Maria Cernea.

W uroczystości udział wzięli również m.in.: Julia Przyłębska – Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Wanda Zwinogrodzka i Jarosław Sellin – wiceministrowie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Stanisław Leszczyński – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa.