Moneta z okazji Roku Stanisława Moniuszki zwyciężyła w międzynarodowym konkursie

Mennica Japońska przyznała nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Najpiękniejsza Monetę 2018 Roku. Zdobywcami głównej nagrody są Polacy – Paulina i Robert Kotowicz (medalier Skarbnicy Narodowej), którzy zaprojektowali medal z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. To również piękny przykład współpracy dwóch pokoleń – ojca i córki.

Monety są nie tylko środkami płatniczymi, ale od czasów starożytnych były także symbolami narodów i kultur. Państwa całego świata starały się tworzyć piękne monety o dostojnych charakterze, z którymi ludzie mogą się łatwo identyfikować – czytamy na stronie Mennicy Japońskiej, organizatora International Coin Design Competition) od 1998 roku.

W konkursie oceniane są gipsowe modele awersu i rewersu monet i medali. W konkursie głównym Jury przyznaje trzy nagrody: Nagroda za Najdoskonalszą Pracę (The Most Excellent Work) w wysokości 500 000 jenów, Nagroda za Doskonałą pracę (Excellent Work) w wysokości 200 000 jenów, i nagroda za Piękną Pracę (Award for Fine Work) w wysokości100 000 jenów. Konkursowi dla dorosłych twórców towarzyszy konkurs dla studentów.

Wspaniała technika reliefu z niezwykłym wyczuciem kontrastu. – o pracy Polaków napisał członek jury Ichiro Iino,, prezydent Japan Mint i emerytowany profesor Tokyo University of the Arts Piękne są odcienie szarości użyte w tej pracy. Niezwykły relief to coś więcej niż tylko piękny wzór – dodaje Shigemi Kawasumi, członek jury, rzeźbiarz, medalier i członek Japan Art Medal Association. Pierwszy etap pracy nad numizmatem to zawsze walka z sobą i tematem i to jest dla mnie czas najtrudniejszy. Natomiast najbardziej fascynujący moment to natomiast moment bicia monety lub medalu, kiedy po kilku miesiącach można zobaczyć efekt swojej pracy – mówi Robert Kotowicz – w monecie przygotowywanej na konkurs wyzwaniem była również mniejsza niż zazwyczaj głębokość reliefu.

Nagrodę w imieniu twórców odebrał przedstawiciel Ambasady RP w Tokio, Pierwszy Konsul, Radosław Tyszkiewicz, a podziękowanie Roberta i Pauliny Kotowicz odczytał Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej.

Robert jest jednym z najwybitniejszych medalierów na świecie, łączy niezwykłą dbałość o szczegół z wizja artystyczną. Cieszę się, że nie tylko swoją wiedzę i warsztat przekazuje córce, ale że pracują razem z takimi efektami – powiedział Adam Zieliński.

Więcej informacji o konkursie na stronie: https://www.mint.go.jp/eng/enjoy-eng/competition-eng/eng_event_finaljudge2018.html

Twórcy
Robert Kotowicz - artysta, rzeźbiarz i medalier zatrudniony w Skarbnicy Narodowej. Jego realizacje medalierskie obejmują setki medali dla emitentów Polskich i około 200 monet dla Polskiego emitenta, jakim jest Narodowy Bank Polski. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody. Zdobywca I miejsca w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający Wejście Polski, Czech i Węgier do NATO (1999 r.) oraz laureat licznych nagród m.in.: I miejsce Japonia - The International Coin Design Competition 1998 za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”, II miejsce Japonia - I CDC 2003 za „XXV lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła I”, I nagroda za monetę 2 zł WOŚP na XXIII Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco 2004 r., I miejsce Japonia - ICDC 2006 za „Międzynarodowy Rok Polarny 2007 -2008”

Paulina Kotowicz – ukończyła studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywczyni trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie The First Global Art Medal Grand Prix.