Moniuszko na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki im. Adama Didura

W niedzielę 7 kwietnia zakończyła się czwarta edycja jednego z najważniejszych polskich konkursów wokalnych - im. Adama Didura w Bytomiu.

Zwycięzcą konkursu został Matheus Pompeu - brazylijski tenor, który wystąpił niedawno w partii Jontka we włoskiej wersji Halki nagranej przez Fabio Biondiego. W trzecim etapie konkursu wykonał m.in. arię Szumią jodły na gór szczycie.

Trzecie nagrody ex aequo (drugiej nie przyznano) otrzymali: Marcelina Beucher, Szymon Mechliński i Aleksandra Rybakova. Rosyjska sopranistka w trzecim etapie wykonała arię Halki Gdyby rannym słonkiem. Mechliński zdecydował się na umieszczenie w programie finałowego etapu aż dwóch arii Moniuszki: Miecznika ze Strasznego dworu (Kto z mych dziewek, serce której) oraz Marcina z Verbum nobile (Dam ci ptaszka, jakich mało). Mechliński otrzymał także liczne nagrody dodatkowe, w tym nagrodę Waldemara Dąbrowskiego - dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pełnomocnika ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - za najlepiej wykonaną arię kompozytora i został zaproszony do udziału w uroczystym, plenerowym koncercie, który odbędzie się w dniu urodzin Moniuszki 5 maja 2019 roku, oraz nagrodę dyrektora castingu TW-ON Izabeli Kłosińskiej i zaproszenie do udziału w Halce (wileńskiej) w Warszawie w sezonie 2019/2020.

Nagroda Maxymiliana Bylickiego - dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca - za najlepiej wykonaną arię polskiego kompozytora została przyznana Viktorowi Yankovskyiemu. W trzecim etapie baryton wykonał arię Janusza z Halki Czemuż mnie w chwilach.

Pełna lista nagród dostępna jest na stronie konkursu. Gratulujemy wszystkim laureatom!