28 lutego 2019
Festiwal Chopin i jego Europa - od Chopina do Moniuszki
W latach 2018 i 2019 polska kultura skupia się na dwóch niezwykle ważnych rocznicach. Ubiegłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości w szczególny sposób kontynuuje obchodzona obecnie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.
5 maja cała Polska będzie świętować 200. rocznicę urodzin Moniuszki, kilka miesięcy później odbędzie się 15. Festiwal „Chopin i jego Europa” (14 sierpnia-1 września), zaś dominantą tej jubileuszowej edycji staną się wątki operowe. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane nie tylko utwory samego Moniuszki, lecz także dzieła budujące dla nich kontekst – twórców polskich i europejskich.
Na festiwalu pojawi się jedno z najważniejszych dzieł Moniuszki - Straszny dwór. Orkiestrę XVIII wieku, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz polskich solistów poprowadzi Grzegorz Nowak. Fabio Biondi i zespół Europa Galante, który przygotował w zeszłym roku włoskojęzyczną wersję Halki, wystąpi tym razem z Flisem. Kontekstem polskim dla dzieł Moniuszki będzie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego w wykonaniu czeskiego zespołu Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Václava Luksa, zagranicznym zaś - Korsarz Verdiego w wykonaniu Europa Galante i międzynarodowe grono solistów pod kierunkiem Fabio Biondiego.
Moniuszko pojawi się również w programach takich artystów, jak Christoph Prégardien, Tobias Koch, Janusz Olejniczak i Cyprien Katsaris.
Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie.