14 lutego 2019

50 wydarzeń Roku Moniuszki w Zachodniopomorskim

50 wydarzeń w 10 miastach zaplanowano z okazji Roku Moniuszki w województwie zachodniopomorskim.

Konferencję prasową dotyczącą regionu, która odbyła się 5 lutego 2019 w Operze na Zamku w Szczecinie, otworzył marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Marszałek podkreślił wagę dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, w której obchody włączyły się instytucje publiczne, marszałkowskie i pozarządowe z Pomorza Zachodniego.

Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik MKiDN ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora zwrócił uwagę na istniejący w Polsce "paradoks Moniuszkowski" polegający na kontraście między rozpoznawalnością kompozytora - jest on patronem ulic, placów, szkół i uczelni - a nieznajomością jego dzieł i osoby. Stąd konieczność naprawienia wieloletnich zaniedbań, które zredukowały bogatą twórczość Moniuszki do zaledwie dwóch tytułów: Halki i Strasznego dworu.

Koordynacją wydarzeń w województwie zajmuje się Jacek Jekiel - dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie. Program obejmuje 50 wydarzeń, w których zaangażowanych jest 10 miast, 17 przestrzeni, także takich, w których na co dzień wydarzenia artystyczny czy happeningi się nie odbywają, 8 scen plenerowych. W ramach tych wszystkich działań odbędą się koncerty, spektakle, opery w wydaniu koncertowym, wystawy, spotkania literackie. Warsztaty, gale, festiwale, mapping - w tak różnorodny sposób będzie popularyzowana twórczość Moniuszki.

Dyrektor Jekiel podkreślił zasięg obchodów, który ma objąć cały region (m.in. Połczyn-Zdrój i Tuczno), oraz ich walor edukacyjny. W Szczecinie 5 maja na Jasnych Błoniach odbędzie się wydarzenie dla wszystkich mieszkańców - majówka z Moniuszką okraszona występami artystów, zawodowców, ale i amatorów. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie odtańczenie o godz. 12 poloneza Moniuszki. Happening przewidziany jest na 200 para, poprowadzi go wybitna tancerka i choreografka - Krystyna Mazur. Tego dnia przez 5 godzin po Szczecinie będzie jeździł także zabytkowy tramwaj wraz z przebranymi w historyczne stroje artystami.

W obchody rocznicy włączyła się także Filharmonia Szczecińska (utwory symfoniczne, kameralne i twórczość religijna) oraz Międzynarodowy Festiwal "Sacrum non Profanum" (pokaz filmu Halka, kwartety, koncertowa wersja Strasznego dworu z Narodową Orkiestrą Lwowskiej Filharmonii, Litanie ostrobramskie w Berlinie i Szczecinie, koncert orkiestr dętych z Białorusi, Niemiec i Łobza).

W Operze na Zamku także nie zabraknie Moniuszki. Na 18 maja przewidziana jest premiera baletowa złożona z utworów Romana Palestra Pieśń o ziemi oraz Stanisława Moniuszki Na kwaterze (choreografię do tego baletu przygotowuje Robert Bondara). Oprócz tego chór opery z orkiestrą Baltic Neopolis wystąpi podczas wystąpi podczas Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, gdzie wykona Mszę Es-dur w katedrze. Później zaś - w katedrze w Szczecinie (8 i 29 czerwca).

W listopadzie odbędzie się duże wydarzenie - festiwal Moniuszko Inpsiration (3-10 listopada). Osiem dni, siedem wydarzeń artystycznych i dwa panele dyskusyjne. Festiwal otworzy majowy balet, kolejnego dnia odbędzie się panel dyskusyjny mówiący o tym, jak obecnie Moniuszko inspiruje artystów czy publiczność. Kolejnego dnia zaplanowana jest kantata Widma, oparta na II części Dziadów, jak również panel dyskusyjny o Moniuszce jako o romantyku. Na środę przewidziane zostało nietypowe wydarzenie - Moniuszko na jazzowo. Zespół jazzowy Sylwestra Ostrowskiego wystąpi z udziałem muzyków z USA, Japonii. W czwartek zostanie wykonana msza żałobna i inne utwory w Kościele Garnizonowym. W piątek zaś – Moniuszko na ludowo – z udziałem zespołu Szczecinianie (udział weźmie ponad 100 wykonawców). W sobotę zaplanowany jest recital z udziałem gwiazdy - Aleksandry Kurzak z Markiem Ruszczyńskim. W niedzielę – na zakończenie festiwalu – odbędzie się Międzynarodowa Gala Wokalna z udziałem solistów polskich i zagranicznych (w tym laureatów Konkursu Moniuszkowskiego)