Halka na zakończenie obchodów Roku Moniuszki w Wilnie

Na zakończenie obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki na Litwie, 3 grudnia 2019 r. na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance została wystawiona jedna z najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki - Halka w wersji wileńskiej. Był to gościnny występ Warszawskiej Opery Kameralnej, przygotowany we współpracy z Instytutem Polskim oraz Domem Kultury Polskiej w Wilnie.

Gości wydarzenia powitała Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, która podziękowała wszystkim instytucjom polskim i litewskim za zaangażowanie w organizację rocznicowych wydarzeń. Nawiązała także do faktu, że UNESCO swoim patronatem objęła obchody rocznicy na wspólny wniosek Polski, Litwy i Białorusi. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, przedstawiła z kolei historię Halki oraz jej wykonania przygotowanego przez Kazimierza Dejmka. Sekretarz Generalna Litewskiego Komitetu ds. UNESCO Asta Junevičienė podkreśliła rolę kompozytora w historii Polski, Litwy i Białorusi. Szczególne podziękowania za organizację obchodów skierowała pod adresem IP w Wilnie.

Przypadająca w 2019 r. dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, uroczyście obchodzona w Polsce, na Litwie i Białorusi, a objęta patronatem UNESCO, stała się doskonałą okazją do przypomnienia postaci tego wielkiego kompozytora, ale przede wszystkim do przypomnienia lub odkrycia na nowo jego dzieł. Uroczysta inauguracja Roku odbyła się 12 grudnia 2018 roku w wileńskim Pałacu Władców. Capella Cracoviensis zaprezentowała wówczas swoją wersję wileńskiej Halki. Było to jedno z pierwszych wydarzeń Roku Moniuszki na całym świecie.

Instytut Polski w Wilnie wspólnie z licznymi partnerami z Polski i Litwy, m.in. Ambasadą RP, Litewskim Komitetem ds. UNESCO, Biblioteką Narodową Litwy, Domem Nauczyciela, gatvės gyvos, zorganizował lub współorganizował kilkanaście projektów upamiętniających tę wybitną postać na Litwie. Były wśród nich większe i bardziej kameralne koncerty moniuszkowskie, wycieczki wileńskimi śladami kompozytora, konferencja naukowa, projekcje filmu, warsztaty artystyczne i happening dla dzieci Urodzinowa czapeczka dla Moniuszki a także urodzinowy tort. Ogółem w ramach Roku Moniuszki zorganizowano na Litwie kilkanaście dużych projektów.

https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/halka-wilenska-podsumowanie-roku-moniuszki-na-wyjatkowej-scenie/

http://wilnoteka.lt/tresc/halka-wilenska-goscinnie-na-scenie-teatru-na-pohulance