Wydarzenia z okazji Roku Moniuszki w województwie lubuskim

W województwie lubuskim odbyło się co najmniej 57 koncertów poświęconych Stanisławowi Moniuszce. W zdecydowanej większości były to konwencjonalne koncerty poświęcone jego pieśniom i ariom z oper. Koncerty, wystawy i inne imprezy poświęcone Moniuszce odbyły się w Zielonej Górze, Świebodzinie, Międzyrzeczu, Łagowie, Lubniewicach, Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim, Drezdenku, Żarach, Żaganiu i mniejszych miejscowościach.

Najważniejsze koncerty dotykające Jego twórczości w różnych konwencjach muzycznych odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim w Filharmonii Gorzowskiej, która była ich organizatorem. Najważniejszymi z nich były:

  1. Moniuszkowski Turniej Dwóch Orkiestr, gdzie w konwencji rywalizacji ze wspólnym finałem na scenie wystąpiły naprzemiennie wykonując utwory Moniuszki Gorzowska Orkietra Dęta pod batutą Anny Wiśniewskiej oraz Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej prowadzona przez Jacka Kraszewskiego. Impreza była jednym z zasadniczych elementów obchodów urodzin Moniuszki (fot. 01, 02, 03, 04).

  2. Moniuszko Sample Birthday - urodzinowy koncert wykorzystujący zjawisko samplingu w muzyce i implmenetujący je w kontekst twórczości Moniuszki z wykorzystaniem muzyki elektronicznej. Powołanie specjalnie na tę okazję zespół Morenewshko Trio składający się z czołowych przedstawicieli muzyki alternatywnej dokonał muzycznej dekonstrukcji Halki Moniuszki, pokazując możliwości, jakie współczesna technika w połączeniu ze znakomitymi warunkami wokalnymi pozwala młodym twórcom na tworzenie muzyki czerpiącej bądź wprost nawiązującej do twórczosci Moniuszki. To był kolejny z elementów obchodów Dnia Urodzin Moniuszki w woj. Lubuskim adresowany głównie do młodej publiczności (fot. 05, 06).

  3. Moniuszko u Chopina - letni piknik muzyczny, w lekkiej formie konfrontujący utwory fortepianowe Chopina i Moniuszki, zorganizowany na błoniach przy Filharmonii Gorzowskiej (fot. 07, 08, 09, 10).

  4. Chopin u Moniuszki - specjalny koncert muzykoterapeutyczny, podczas którego zostały opowiedziane i zaprezentowane najwybitniejsze pieśni Moniuszki oraz mało znane pieśni Chopina (fot. 12, 13).

  5. Moniuszki Słuchać Warto Zwłaszcza nad Wartą - specjalny koncert poświęcony Moniuszce zorganizowany w sali kameralnej Filahrmonii Gorzowskiej przez Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne z udziałem pedagogów Szkoły Muzycznej I i IIst. im. T. Szeligowskiego (fot. 14).

  6. Wystawa plakatów moniuszkowskich autorstwa Witolda Mysyrowicza w przestrzeni wystawieniczej foyer Filharmonii Gorzowskiej (fot. 15).

  7. W programie regularnych koncertów symfonicznych znajdujących w repertuarze Filharmonii Gorzowskiej znalazło się wiele pomniejszych wątków muzycznych nawiązujących do twórczości Moniuszki bądź prezentujących jego mniej znane dzieła, uwertury do oper i pieśni.

W wymienionych wydarzeniach uczestniczyło ponad 5 tysięcy odbiorców: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.