11 grudnia 2019

W polskim tonie - koncert Tymoteusza Biesa w Petersburgu

Koncert młodego polskiego pianisty Tymoteusza Biesa W polskim tonie zorganizowany 6 grudnia przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu w Centrum Jeleny Obrazcowej przy Newskim Prospekcie wywołał zachwyt petersburskiej publiczności.

Występujący tego wieczoru z polskim repertuarem pianista to tegoroczny laureat wyróżnienia i nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Recital Biesa był nagrodą specjalną konkursu ufundowaną przez Instytut Polski w Petersburgu we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca z Warszawy. Koncertem tym zakończono Rok Stanisława Moniuszki w Petersburgu.

Tymoteusz Bies, który swoim talentem zachwycił petersburską publiczność, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo. 24-latek to laureat wielu prestiżowych konkursów pianistycznych i kameralnych, m. in. VIII Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie interpretacje młodych”, Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Forum per tasti”, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Friuli Venezia Giulia” czy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego.

W 2017 r. ukazał się debiutancki album pianisty, zawierający m. in. koncerty fortepianowe W.A. Mozarta i F. Chopina. Kolejny album, którego premiera zaplanowana jest na przyszły rok, ukaże się nakładem wytwórni KNS Classical. Obecnie trwają prace nad trzecim albumem pianisty, zawierającym utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Na płycie artyście towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.