8 listopada 2019

Zaproszenie na Festiwal Pieśni i Tańcow Polskich im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie

Niepodległość na ludowo – weselmy się!

Po raz 19 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypominamy o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich zapowiada się wyjątkowo z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki. W roku 2019 sięgamy spuścizny Polaków zamieszkujących Zaolzie, goszcząc grupę polonijną z Czeskiego Cieszyna – Zespół i Pieśni i Tańca „Olza”, w którego repertuarze obok tańców polskich i cieszyńskich znajdują się również tańce czeskie i słowackie. Obok gości, na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie zobaczymy tradycyjnie gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie wzbogacą stoiska z wyrobami tradycyjnymi i prezentacją ludowego rzemiosła, połączone z warsztatami rękodzieła. Wieczór zakończy I Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”, do której zaprosi nas Kapela Niwińskich. Współorganizatorami tegorocznej edycji Festiwalu są: Gmina Wieliszew, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski, a zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

WIWAT PATRON!
Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko – najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor trzech grup etnicznych żyjących obok siebie: Polaków, Białorusinów i Litwinów. Tegoroczna edycja zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona i została wpisana przez koordynatora obchodów Teatr Wielki – Operę Narodową w oficjalny program wydarzeń Roku Stanisława Moniuszki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Fundacja im. Stanisława Moniuszki, założona przez potomków wielkiego kompozytora. Festiwal otworzy mazur z opery Straszny dwór w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. Prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez Moniuszkę oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych.

WARSZTATY LUDOWEGO RĘKODZIEŁA I NIEPODLEGŁOŚCIOWA POTAŃCÓWKA
Stoiskom i warsztatom odbywającym się równolegle z potańcówką (godz. 18.30-20.00) towarzyszyć będą drobne stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne ludowe potrawy. Wśród twórców ludowych, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty, gościć będziemy: Joannę Szymańską-Wajer z Wieliszewa (naczynia ceramiczne z motywami ludowymi), Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa (tkactwo dwuosnowowe, wycinanka z opłatka), Wiesławę Bogdańską z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, ozdoby świąteczne).

Więcej o utytułowanych twórczyniach ludowych:
http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/malgorzata-peplowska/?thematicPathId=1261
http://www.mazowieckiszlaktradycji.com/poi-lista/wieslawa-bogdanska/?thematicPathId=1261

Wstęp wolny, zapraszamy!