8 listopada 2019

Stanisław Moniuszko dla dzieci - nowy cykl edukacyjny PWM

Podczas koncertu Moniuszko dla wszystkich! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwieńczyło oficjalne obchody Roku Moniuszki w Krakowie ale, to nie koniec niespodzianek. Od 29 października aż do końca 2019 roku, co wtorek o godzinie 18.00 na kanale Youtube PWM Edition publikowany będzie cykl 12 edukacyjnych animacji o Stanisławie Moniuszce!

Cykl animacji o Stanisławie Moniuszce przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7–10 lat. Cała seria ma za zadanie w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć najmłodszym historię życia i twórczości kompozytora. W tym celu cykl został podzielony na 3 części. W dwóch pierwszych odcinkach najmłodsi poznają rodzinę małego Stasia, a także dowiedzą się o latach jego nauki, początkach kariery kompozytorskiej i założeniu własnej rodziny. W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z W kolejnych trzech odcinkach dzieci zapoznają się z geografią świata, w którym żył „ojciec polskiej opery”, a także dowiedzą się o podróżach kompozytora i miejscach w Polsce i za granicą szczególnie związanych z jego twórczością. Pozostałych siedem odcinków skoncentruje się na największych muzycznych osiągnięciach Stanisława Moniuszki, zapozna najmłodszych z najważniejszymi tytułami dzieł scenicznych, pieśni wokalnych i utworów instrumentalnych jego autorstwa.

Cykl bajek Moniuszkowskich został przygotowany przez Annę Tarkowską, która pracuje jako grafik, twórca animacji i ilustrator, w nawiązaniu do ilustracji Marty Ruszkowskiej stworzonych do książeczki Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub. Za koncepcję serii odpowiada Paulina Richter. W nagraniach, jako lektor, gościnnie wziął udział aktor Andrzej Mastalerz. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie odcinki animowanych filmów edukacyjnych Stanisław Moniuszko dla dzieci będą publikowane na kanale YouTube PWM od 29 października w każdy wtorek aż do stycznia 2020 roku.

Mimo więc, że oficjalne obchody roku Moniuszki dobiegają końca, my wcale oficjalnie z Moniuszką nie chcemy się żegnać! Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych, bo gwarantujemy, że o „ojcu polskiej opery” do końca tego roku pojawi się jeszcze niejedna informacja!