Szczerym sercem darzę - koncert Akademii Operowej w Mińsku
fot. Włodzimierz Pac

29 listopada 2019

Szczerym sercem darzę - koncert Akademii Operowej w Mińsku

27 listopada w Mińsku podczas koncertu Szczerym sercem darzę młodzi polscy śpiewacy i pianiści z towarzyszeniem białoruskiego zespołu instrumentalnego wykonali pieśni Stanisława Moniuszki oraz utwory innych polskich kompozytorów, między innymi Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Koncert odbył się w Białoruskiej Akademii Muzyki.

Beata Klatka, kierownik Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie powiedziała Polskiemu Radiu, że występ zorganizowano w ramach obchodów jubileuszu dwóchsetlecia urodzin Stanisława Moniuszki, którego znaczna część życia była związana z Mińskiem. - W tym szczególnym miejscu Moniuszko spędził wiele czasu. Niewątpliwie ta białoruska nuta ludowa pobrzmiewa w jego twórczości - tu się wszyscy musimy zgodzić - powiedziała.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński mówił, że koncert był pewnym podsumowaniem roku moniuszkowskiego na Białorusi, ale to nie ostatni jego akord. - W tym roku czeka nas jeszcze ciekawe wydarzenie - przedwojenny film niemy Halka. Za kilka dni będziemy mieli przyjemność zaprosić wszystkich miłośników Moniuszki i muzyki polskiej na premierę tego filmu z nową muzyka na żywo - poinformował.

Koncert poświęcony jubileuszowi Stanisława Moniuszki zorganizowano w Białoruskiej Akademia Muzyki w samym centrum historycznego Mińska, naprzeciwko domu, gdzie znajdowała się szkoła, do której uczęszczał kompozytor. Tuż obok na Placu Wolności stoi pomnik tego wybitnego polskiego twórcy.