19 listopada 2019

I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku 21-24 listopada

I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki dla uczniów i absolwentów szkół muzycznych II st. oraz studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych

21-24 listopada 2019 r.
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
ul. Łąkowa 1-2


W dniach 21-24 listopada 2019 r. w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki dla uczniów i absolwentów szkół muzycznych II st. oraz studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Dyrektorem Konkursu jest prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, pedagog śpiewu na Wydziale Wokalnym oraz Prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Konkurs został zorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Teatr Wielki – Operę Narodową w związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki (1819–1872) – ojca polskiej opery narodowej, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów – i jest jednym z ważniejszych wydarzeń wpisanych w ogólnopolskie obchody Roku Moniuszkowskiego.

Konkurs ma na celu propagowanie twórczości Stanisława Moniuszki, promowanie utalentowanych wokalistów młodego pokolenia, praktyczne przygotowanie młodych adeptów wokalistyki do działalności artystycznej, upowszechnienie kultury polskiej, promowanie Regionu i Województwa Pomorskiego oraz wymianę doświadczeń.

Do Konkursu zgłosiło się blisko 50 śpiewaków z całej Polski.
W KATEGORII 1: uczniowie i absolwenci klas wokalnych szkół muzycznych II st., niebędący studentami uczelni artystycznych na kierunku wokalistyka, którzy do dnia rozpoczęcia Konkursu nie ukończyli 23 lat, udział weźmie 20 śpiewaków, zaś w KATEGORII 2: studenci i absolwenci uczelni artystycznych na kierunku wokalistyka, którzy do dnia rozpoczęcia Konkursu nie ukończyli 30 lat – 29.

Młodych śpiewaków będzie oceniało Jury w składzie:
prof. Bożena Betley,
prof. Izabela Kłosińska,
prof. Agata Młynarska-Klonowska,
prof. Ryszard Karczykowski i
prof. Piotr Kusiewicz.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku prof. Roman Perucki.

Patronat medialny nad Konkursem objęły następujące media: TVP Kultura, Polskie Radio Chopin, Radio Gdańsk, Presto, Cameral Music, Polmic.pl, Trojmiasto.pl. Partnerem wydarzenia jest Ruch Muzyczny.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia konkursowe (przesłuchania I i II etapu, rozdanie nagród, Koncert Laureatów) w Sali Koncertowej w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku jest wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Dodatkowo cały Konkurs będzie transmitowany on-line.

Harmonogram Konkursu:
• 21 listopada 2019, czwartek
godz. 15:00 rozpoczęcie przesłuchań I etapu Kategorii 1 / transmisja on-line
wieczorem ogłoszenie wyników I etapu Kategorii 1

• 22 listopada 2019, piątek
godz. 11:00-14:00 pierwsza tura przesłuchań I etapu Kategorii 2 / transmisja on-line
godz. 16:00-20:00 druga tura przesłuchań I etapu Kategorii 2 / transmisja on-line
wieczorem ogłoszenie wyników I etapu Kategorii 2

• 23 listopada 2019, sobota
godz. 11:00 przesłuchania II etapu Kategorii 1 / transmisja on-line
godz. 16:00 przesłuchania II etapu Kategorii 2 / transmisja on-line
wieczorem ogłoszenie wyników Konkursu

Prowadzenie wszystkich etapów przesłuchań: Justyna Ślubowska

• 24 listopada 2019, niedziela
godz. 17:00 wręczenie nagród, Koncert Laureatów / transmisja on-line

Prowadzenie uroczystości: Jerzy Snakowski

Powyższy harmonogram jest na bieżąco aktualizowany na:
http://konkurswokalny.amuz.gda.pl/harmonogram-konkursu/


Szczegółowy program oraz informacje dodatkowe o wydarzeniu:

Strona Konkursu: konkurswokalny.amuz.gda.pl

strona Konkursu na Facebooku