Śpiewnik domowy - premiera spektaklu w Polskiej Operze Królewskiej

15 listopada w Polskiej Operze Królewskiej odbyła się premiera spektaklu Śpiewnik domowy.

Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A, że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.

„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.

Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. Kompozytor doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.

Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska, pragnąc nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania, zaprasza na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.

REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI
KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO
REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI
ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

WYKONAWCY
NARRATOR ANDRZEJ STRZELECKI
JUSTYNA RECZENIEDI
MATEUSZ ZAJDEL
ROBERT SZPRĘGIEL
WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
KRZYSZTOF TRZASKOWSKI FORTEPIAN

Kolejne spektakle: 16 listopada, godz. 19.00 oraz 28 i 29 listopada, godz. 12.00.