18 listopada 2019

Złota rybka - tutorial Iwony Sobotki i Anny Marchwińskiej

Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało 29 odcinek niezwykłego cyklu ponad 30 materiałów filmowych Śpiewnik – nie tylko – domowy przygotowanych specjalnie z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Tutorial zawiera materiały zakulisowe oraz nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaka oraz pianisty z tekstem i muzyką. Film zawiera także wskazówki interpretacyjne do Złotej rybki oraz pokazuje problemy i trudności, z jakimi mierzyć musieli się wykonawcy pieśni.

Solistka:

Iwona Sobotka – sopran; śpiewaczka, w 2004 r. zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Zadebiutowała w 2007 r. w Opera Bastille w Paryżu jako Ygraine w operze Ariadna i Sinobrody Paula Dukasa. Występowała niemal w całej Europie oraz w Japonii i obu Amerykach w tak prestiżowych salach, jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu, czy Suntory Hall w Tokio.

Przy fortepianie:

Anna Marchwińska – pianistka, studiowała w Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, na Stanford University i The Juilliard School pod kierunkiem m.in. Bronisławy Kawalli, Sama Sandersa i Briana Zegera. Współpracowała z New York City Opera, Metropolitan Opera i Di Capo Opera. Od 1992 roku zajmuje się głównie kameralistyką. Od 2002 roku na stałe związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie od 2010 roku jest kierownikiem korepetytorów solistów.