Moniuszko Inspiration! - relacja z festiwalu Opery na Zamku

W dniach 3-10 listopada br. Opera na Zamku w Szczenie zorganizowała wyjątkowy festiwal Moniuszko Inspiration!.

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! był próbą odpowiedzi na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretowało muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabrakło entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Kalendarium:
3.11.2019 Moniuszko Inspiration! – balet
Wieczór baletów polskich
Opera na Zamku, g. 18.00

Pierwsza część wieczoru to mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa Pieśń o ziemi Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć. Druga – to nowatorskie ujęcie Na kwaterunku Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.

5.11.2019 Moniuszko Inspiration! – romantyzm
Kantata Widma S. Moniuszki na podstawie Dziadów A. Mickiewicza
Opera na Zamku, g. 11.00

Muzyczna ilustracja II cz. Dziadów A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora. Kwintesencja romantyzmu w twórczości S. Moniuszki, odnosząca go wprost do grona narodowych wieszczów epoki. Artystyczne i duchowe misterium ukazujące muzycznie tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów w kulturze ludowej obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi.

Prawykonanie dzieła miało miejsce w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i było ważnym wydarzeniem wzmacniającym tożsamość Polaków opłakujących poległych w walkach o niepodległość ojczyzny.

6.11.2019, Moniuszko Inspiration! – jazz
The Jazz Brigade meet Moniuszko
Opery na Zamku, g. 19.00

Wielokulturowy projekt artystyczny, w którym Sylwester Ostrowski wraz ze swoją międzynarodową Brygadą, kwintetem muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także znakomitą wokalistką Deborah Brown, oddaje hołd ikonie polskiej opery Stanisławowi Moniuszce oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu. Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie oraz polską tradycję muzyki romantycznej, razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.

7.11.2019, Moniuszko Inspiration! – sacrum
Utwory religijne Stanisława Moniuszki na solistów, chór i organy
kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha, g. 19.30

Nastrojowe spotkanie z „innym Moniuszką”, które może być okazją do kontemplacji i zadumy, ale także pozwoli lepiej poznać twórczość religijną, jak również osobowość i duchową stronę wybitnego kompozytora. Tego wieczoru zabrzmiały utwory w wykonaniu solistów, chóru i organów, takie jak Offertorium, Ojcze nasz, Benedictus, Oto drzewo krzyża, Pieśni żałobne oraz Msza żałobna g-moll. Refleksyjny charakter repertuaru pomoże niewątpliwie głębiej doświadczyć bliskości listopadowych świąt, podczas których wspominamy tych, którzy od nas odeszli.

8.11.2019, Moniuszko Inspiration! – folk
ZPiT Szczecinianie Verbum nobile – szlachetne słowo honoru
Opera na Zamku, g. 19.00

Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlacheckie słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przenieśli widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.

9.11.2019, Moniuszko Inspiration! – koncert nadzwyczajny
Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego
Opera na Zamku, g. 19.00

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentowała kompozycje Stanisława Moniuszki. Wydarzenie to przeniosło nas w świat pieśni „ojca polskiej opery narodowej”, autora Śpiewników domowych, zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak, wybitna sopranistka związana z najważniejszymi scenami na świecie: La Scalą w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Staatsoper w Monachium i Wiedniu. Marek Ruszczyński, znakomity pianista młodego pokolenia, koncertujący na scenach w Londynie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Nowym Jorku.

10.11.2019, Moniuszko Inspiration! – opera
Międzynarodowa Gala Operowa Moniuszko – inspiracje
Opera na Zamku, g. 18.00

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaprosili w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki. Artyści zaprezentowali zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki. Wśród solistów znaleźli się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.