Jesień w Kirgistanie z Moniuszką w tle

W ciągu tego roku odbyło się bardzo dużo różnych wydarzeń muzycznych na całym świecie poświęconych 200.rocznicy urodzin naszego wielkiego polskiego kompozytora, pedagoga i patrioty-Stanisława Moniuszki. Kirgistan również nie mógł pozostać obojętny. Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Odrodzenie” zaplanowało cykl imprez muzycznych i edukacyjnych z udziałem miejscowych muzyków, dzieci, młodzieży i Polonii kirgiskiej.

20 października w Sali Koncertowej Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego odbył się IV festiwal-konkurs Rewia polskiej piosenki dla dzieci do lat 15. Wykonywane były między innymi utwory Stanisława Moniuszki i było to prawdziwe święto polskiej piosenki!

3 listopada, również w Sali Koncertowej Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego odbył się Festiwal-konkurs wokalny Canto di Polonia. Studenci Konserwatorium wykonywali po kilka utworów, w tym pieśni i arie Stanisława Moniuszki, m.in Dwie zorze, Sen, recytatyw i arię Janusza z opery Halka, Prząśniczkę, Nawróconą, arię Stefana z opery Straszny dwór. Wszystkie utwory były wykonywane po polsku.

Kolejnym wydarzeniem będzie IX Konkurs młodych wykonawców-instrumentalistów ARS POLONIA, również poświęcony Stanisławowi Moniuszce. Odbędzie się w dniach 17-23 listopada. Udział w nim biorą uczniowie szkół muzycznych i młodzież licealna, w trzech grupach wiekowych. Obowiązkowym utworem do wykonania przez młodych instrumentalistów jest dowolna kompozycja Stanisława Moniuszki. W ramach konkursu odbędzie się również olimpiada wiedzy o Moniuszce dla drugiej i trzeciej grupy wiekowej.

Zwieńczeniem naszej Jesieni ze Stanisławem Moniuszką w tle będzie koncert Moniuszko in memoriam, który odbędzie się 13 grudnia. Obok profesjonalnych muzyków w koncercie wystąpią także laureaci naszych trzech konkursów. Cieszymy się ogromnie, że w drugiej części koncertu utwory Stanisława Moniuszki zagra orkiestra symfoniczna. Usłyszymy m.in arię Stefana z opery Straszny dwór w wykonaniu Sajana Isina i arię Halki w wykonaniu Zairy Raimbekowej. Orkiestra, którą poprowadzi maestro Bakyt Tiulegenow wykona również uwerturę fantastyczną Bajka, a także mazura z opery Halka. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego.

Wszystkie nasze projekty zostały zrealizowane dzięki pomocy Senatu RP i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Konsulatu Generalnego RP w Ałmaty.

Zenona Ślązak-Biegalijew
prezes PSKO "Odrodzenie"