Stanisław Moniuszko patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

W piątek, 4 października, odbyło się uroczyste nadanie Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki oraz premiera Halki (wileńskiej) świeżo obranego patrona.

Opera i Filharmonia Podlaska obrała patrona. Któż inny mógłby nim zostać, jeśli nie Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery, którego Strasznym dworem OiFP inaugurowała działalność w 2012 roku i którego Halką wileńską rozpoczyna jubileuszowy, 65. sezon artystyczny? Tak wspaniała okoliczność nie mogła zatem obyć się bez równie wspaniałej uroczystości. O godz. 17.30 spotkaliśmy się w foyer Opery, udekorowanym gobelinami nawiązującymi do Strasznego dworu. Zabrzmiał także kurant ze Strasznego dworu – ten sam, którym od początku działalności zapowiada nasze spektakle – oraz wspaniały mazur z tej opery w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz niesamowitych tancerzy z zespołu Kurpie Zielone.

Uroczystość zaszczyciły obecnością praprawnuczki Stanisława Moniuszki – Pani Dorota Moniuszko oraz Pani Elżbieta Moniuszko, reprezentantka Fundacji im. Stanisława Moniuszki. Pani Elżbieta Moniuszko odsłoniła popiersie Stanisława Moniuszki autorstwa Stefana Wierzbickiego, który także zaszczycił Operę obecnością na uroczystości. Piękne popiersie stanęło w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Odczytano list od Waldemara Dąbrowskiego – Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów Roku Stanisława Moniuszki oraz dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w koprodukcji z którą powstała Halka wileńska, której premiera w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się tego samego wieczoru. Nie zabrakło Macieja Seniwa, przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego. Byli z nami także tak ważni dla naszej historii sygnatariusze porozumienia na rzecz budowy Opery z dnia 9.07.2004 roku: Janusz Kazimierz Krzyżewski – ówczesny Marszałek Województwa Podlaskiego, Marek Strzaliński – Wojewoda Podlaski, który 9.09.2005 podpisał porozumienie w sprawie utworzenie Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Ryszard Tur – ówczesny Prezydent Miasta Białegostoku, który 30.12.2005 wydał pozwolenie na budowę Opery.

O godz. 19.00 rozpoczęła się premiera Halki i już czuwał nad nami duch świeżo obranego patrona.

Relację fotograficzną z tego wydarzenia można znaleźć na stronie.