3 października 2019

Rozmowa z Olgą Pasiecznik - cykl Osobiście o Moniuszce

Do Saloniku Moniuszkowskiego powraca po wakacyjnej przerwie cykl spotkań „Osobiście o Moniuszce”. Tym razem zapraszamy na rozmowę z Olgą Pasiecznik. Znakomitą odtwórczynią ról w operach Monteverdiego czy Händla występującą na wielu europejskich scenach, ale też wytrawną kameralistką układającą programy swoich recitali z wielką pieczołowitością.

Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki śpiewaczka zaprezentuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wybór pieśni autora „Strasznego dworu”, ale zestawi je z twórczością pieśniową twórcy ukraińskiej opery narodowej – Mykoły Łysenki. Zaśpiewa więc utwory niezwykle ważnych kompozytorów dla jej dwóch ojczyzn – Polski i Ukrainy.

Program recitalu będzie świetnym pretekstem do tego, by z Olgą Pasiecznik porozmawiać o tym, co oznacza tożsamość narodowa w muzyce. Zastanowimy się także nad fenomenem Stanisława Moniuszki i jego twórczości. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie jak promować kompozytorów nieznanych szerokiej europejskiej publiczności; i czym im i ich twórczości taka promocja naprawdę jest potrzebna. Będzie też szansa, by zadać Oldze Pasiecznik pytanie osobiście.

Zapraszamy do Saloniku Moniuszkowskiego w piątek 18 października o 18.00. Spotkanie poprowadzi Agata Kwiecińska