21 października 2019

Moniuszko - wystawa malarstwa, rzeźby i medali w Kielcach

Grupa Twórcza SYMFONIA - wystawa malarstwa, rzeźby i medalierstwa inspirowanego muzyką Stanisława MONIUSZKI w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

MALARSTWO
Marek Ałaszewski, Wanda Badowska-Twarowska, Barbara Bielecka-Wożniczko, Jan Brodziak, Alina Dorada-Krawczyk, Edyta Dzierż, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Hajnosz, Magdalena, Bożena Korulska, Janusz Lewandowski, Bożena Leszczyńska, Bogusław Lustyk, Jacek Maślankiewicz, Mirosław Miroński, Anna Małgorzata Roszkowska.

RZEŹBA
Majid Jammoul, Dariusz Kowalski KODAR, Teresa Pastuszka-Kowalska, Aleksander, Marek Zyśko.

MEDALIERSTWO
Magdalena Dobrucka, Anna Wątrubska-Wdowiarska

Z okazji 200-setnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim. Jak podkreślał Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Opery Narodowej, głównym celem obchodów jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi wśród twórców narodowych, popularyzowanie jego bogatego dorobku oraz promocja jego osiągnięć poza granicami naszego kraju.

Grupa Twórcza Symfonia, która rozpoczęła swoją działalność od zorganizowania w 2010 r. wystawy towarzyszącej 48 Festiwalowi Moniuszkowskiemu w Kudowie-Zdroju pt. Sztuka współczesna inspirowana twórczością kompozytorów polskich, ma spore osiągnięcia na polu „syntezy sztuk” i jest dobrym przykładem działalności mającej na celu zbliżenie muzyki z malarstwem. Wystawy organizowane w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz innych miejscach w Polsce cieszą się dużym powodzeniem. Postanowiliśmy więc i my włączyć się w obchody Roku Moniuszkowskiego. Nasze twórcze prawo do zajmowania się tego typu działalnością wynika z tego, że na przestrzeni minionych 10 lat zorganizowaliśmy już 20 wystaw udokumentowanych profesjonalnymi katalogami. Obecnie, po dziesięciu latach owocnej działalności, chcemy spiąć rocznicową klamrą pierwsze nasze loty w Kudowie-Zdroju, z dojrzałym już i doświadczonym zespołem w przestrzeni świętokrzyskiej.

Artyści Grupy w bardzo zróżnicowany sposób interpretują muzykę, stosując różne techniki: począwszy od tradycyjnego malarstwa aż po ciekawe rozwiązania techniki giclée. Dzięki tej indywidualności twórców, nasze wystawy stają się coraz ciekawsze, a artyści rozwijają swoje nieograniczone talenty. Ludzie związani z muzyką z przyjemnością oglądają te wystawy, bo każdy odnajduje na obrazach cząstkę interesującego go przekazu muzycznego. Wywiązują się ciekawe dyskusje. To muzyczne „poruszenie” jest bardzo twórcze. Nasze wystawy są udokumentowane katalogami. Możemy organizować wystawy tematyczne w różnych miejscach w Polsce i poza jej granicami, promując naszą sztukę inspirowaną muzyką kompozytorów Polskich. Przerzucanie pomostów (nie tylko w sztuce) jest naszym organicznym celem w obecnej, niełatwej, sytuacji społeczno-kulturalnej.

Anna Forycka-Putiatycka