Festiwal Kompozytorów Polskich upamiętni Stanisława Moniuszkę
fot. Jan Mieczkowski, 1865, Polona

1 października 2019

Festiwal Kompozytorów Polskich upamiętni Stanisława Moniuszkę

Twórczość Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku, będzie głównym motywem 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który w czwartek rozpocznie się w Bielsku-Białej – podało Bielskie Centrum Kultury.

Tegoroczny festiwal zbiega się w czasie z dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. Nie było zatem najmniejszych wątpliwości, że to właśnie jego twórczości powinniśmy poświęcić tę edycję - podkreślił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Jak zaznaczył, "Moniuszko przeżył zaledwie 53 lata, ale to wystarczyło, by na stałe zapisać się w historii polskiej muzyki".

Festiwal zainauguruje Halka, najpopularniejsza opera Moniuszki, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. W programie trzydniowego wydarzenia znalazły się też m.in. Sonety krymskie, czyli utwory moniuszkowskie skomponowane do wierszy Adama Mickiewicza. Oskar Kolberg pisał o nich: "Sonety ułożone w muzykę! Rzecz rzadka, prawie nie praktykowana".

Bielski festiwal zwieńczy w sobotę Gala Moniuszkowska. Melomani usłyszą najpopularniejsze fragmenty oper kompozytora, m.in. ze Strasznego dworu, Hrabiny i "Halki". Wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz soliści – sopranistki Iwona Handzlik i Anna Patrys, Małgorzata Walewska (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) i Artur Janda (bas).

Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.