24 July 2019

Jak w województwie zachodniopomorskim świętuje się Rok Stanisława Moniuszki

Jacek Jekiel - dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie, koordynator obchodów Roku Moniuszki w województwie zachodniopomorskim - podsumowuje dotychczasowe działania i zapowiada wydarzenia w drugiej połowie roku:

Pierwsza połowa Jubileuszowego Roku upłynęła z dźwiękami muzyki Stanisława Moniuszki. W dniu 200. rocznicy urodzin kompozytora Szczecin i miejscowości w regionie (Połczyn-Zdrój, Tuczno) zabrzmiały nie tylko Polonezem A-dur, a również wieloma aranżacjami utworów Mistrza. Stanisław Moniuszko zabrzmiał bardzo klasycznie oraz nowocześnie, zagraliśmy Prząśniczkę zarówno na dworcu kolejowym, w trakcie nadawania nazwy nowemu taborowi kolejowemu, jak i z wieży Urzędu Miasta Szczecina. Dzieci z podstawówki w Choszcznie podjęły fantastyczną inicjatywę nagrania teledysku, a popularny zespół Arfik zaśpiewał ją hip-hopowo. Mieszkańcy Szczecina mogli usłyszeć Groźną dziewczynę w czasie powrotów z „majówki” oraz nieznane wcześniej pieśni na koncercie na Jasnych Błoniach. Muzyka Moniuszki pojawiła się w przepięknym Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach oraz w szczecińskim kościele garnizonowym.

Czeka nas kolejne pół roku pracy w przypominaniu o muzyce Moniuszki.

8 sierpnia rozpoczyna się festiwal „Sacrum non Profanum” pod kierownictwem Bohdana Boguszewskiego. Festiwal to kontynuacja cyklu, który przedstawi odbiorcom Stanisława Moniuszkę jako wybitnego Twórcę polskiej opery narodowej. W ramach wydarzenia na scenie Opery na Zamku w Szczecinie 10 sierpnia przedstawimy wersję koncertową Strasznego dworu jako semi-stage.

Jesteśmy również w trakcie przygotowań do kilku koncertów w regionie, m. in. w Siemczynie i Świnoujściu.

Natomiast w listopadzie odbędzie się Festiwal Moniuszko Inspiration!, na który złoży się osiem wydarzeń odbywających się w okresie od 03.11.2019 do 10.11.2019 r. Pierwszy z nich odbędzie się w dniu 03.11.2019 r. i będzie nim spektakl pod nazwą: Wieczór baletów polskich.

Na przygotowywany choreograficznie spektakl złożą się dwa balety jednoaktowe: Na kwaterunku Stanisława Moniuszki oraz Pieśń o ziemi Romana Palestra. Realizację choreografii Na kwaterunku Opera na Zamku w Szczecinie powierzyła Robertowi Bondarze. Realizacja Pieśni o ziemi powierzona została z kolei choreografowi zagranicznemu - Paolo Mangioli, dyrektorowi Teatru Narodowego na Malcie.

Drugim wydarzeniem (04.11.2019) będzie dyskusja pod nazwą: Moniuszko jako Muza z udziałem współczesnych twórców, badaczy i animatorów kultury, inspirujących się w swoich koncepcjach twórczością kompozytora.

Trzecie wydarzenie (05.11.2019) to dyskusja z udziałem współczesnych twórców, badaczy i animatorów kultury pod nazwą: Dziady w operze. O dziele Stanisława Moniuszki. Wśród zaproszonych gości twórcy, badacze i animatorzy kultury, inspirujących się w swoich koncepcjach twórczością kompozytora.

Czwartym wydarzeniem (05.11.2019) będzie koncert - kantata Widma wg cz. II Dziadów A. Mickiewicza Stanisław Moniuszko umiejscawia Widma w kanonie europejskiego dziedzictwa muzycznego na bazie arcydramatu Adama Mickiewicza Dziady. Kompozytor poszukuje uniwersalnego muzycznego języka dla jednego z najbardziej hermetycznych tekstów naszej tradycji. Wybiera II część Dziadów – obraz pełen guślarstwa w przycmentarnej kaplicy.

Piątym wydarzeniem (06.11.2019) to koncert pod nazwą: The Jazz Brigade meet Moniuszko. Za przygotowanie aranżacji i kompozycji będzie odpowiadał: Sylwester Ostrowski. Wykonanie autorskiego koncertu to światowej sławy muzycy jazzowi.

W czasie szóstego wydarzenia (07.11.2019) pod nazwą: Moniuszko Inspiration! - sacrum publiczność usłyszy kompozycje o charakterze żałobnym z racji okazji, jaką będzie oktawa Wszystkich Świętych.

Siódmym wydarzeniem (08.11.2019) będzie spektakl, w którym zostaną zaprezentowane tańce narodowe i regionalne oraz znane i te mniej znane pieśni Stanisława Moniuszki. Do zadania zaproszeni zostaną goście specjalni, którzy zaprezentują muzykę Stanisława Moniuszki ,,po góralsku" oraz artyści (100 osób) w rożnym wieku, którzy wystąpią przy akompaniamencie rozszerzonego składu kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie pod nazwą: Verbum nobile („Szlachetne słowo honoru").

9.11.2019 roku w ramach wydarzeń Moniuszko Inspiration! Odbędzie się koncert nadzwyczajny, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki.

Na zakończenie Festiwalu Moniuszko Inspiration! (10.11. 2019 r.) zaprezentowana zostanie Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy wykonają zarówno kompozycje Stanisława Moniuszki (arie i ensemble), jak również utwory twórców działających w czasach Moniuszki i tworzących tzw. szkoły narodowe, a więc K. M. von Webera, G. Meyerbeera, G. Rossiniego, B. Smetany, M. Glinki czy nawet G. Donizettiego i G. Verdiego. Połowę repertuaru będzie stanowić twórczość Stanisława Moniuszki. Będzie to niezwykle ciekawe zestawienie pokazujące kontekst środowiska muzycznej Europy w jakiej przyszło działać największemu polskiemu kompozytorowi operowemu. W obsadzie solistycznej znajdzie się dwoje uzdolnionych młodych śpiewaków – laureatów nagrody przyznanej przez Operę na Zamku podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (tenor Matheus Pompeu i Zlata Khershberg i sopran). Śpiewakom akompaniować będzie Orkiestra.