3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto – 14 czerwca w Operze Śląskiej

3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto to całodzienny piknik artystyczno-społeczny, podczas którego Opera Śląska w Bytomiu zaprezentuje premierowo operę Flis Stanisława Moniuszki oraz dwa spektakle App Flis i Zaflis. Reżyseruje Michał Znaniecki. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Moniuszkowskiego – 200. rocznicy urodzin kompozytora i jednocześnie zamyka obecny sezon artystyczny Opery Śląskiej.

Dlaczego ta data? Jakie związki ma Stanisław Moniuszko z Operą Śląską? Dlaczego impreza jest plenerowa? I co znalazło się w programie oprócz spektakli?

Flisacy, szermierze, bracia kurkowi i uczniowie szkoły baletowej – to tylko niektórzy z gości na obchodach 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Plenerową imprezę organizuje Opera Śląska, a dostojny jubilat też się pojawi i już zaprasza na całodzienny kulturalny piknik artystyczno-społeczny. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miejski w Bytomiu oraz Fundacja Jutropera.

Inspiracją do zorganizowania wydarzenia 3 x Moniuszko: Mistrz, Muzyka, Miasto jest wystawienie opery Flis. Jednoaktowa opera powstała do libretta Stanisława Bogusławskiego. Akcja rozgrywa się w XIX wieku w scenerii nadwiślańskiej wsi, a bohaterami kompozycji są flisacy, wiejska społeczność, zakochani w sobie Zosia i flisak Franek oraz przybysz z miasta, fryzjer o imieniu Jakub. Zanim jednak mieszkańcy Bytomia będą mogli posłuchać śpiewaków i zobaczyć ich w niecodziennej scenerii, której reżyserii podjął się Michał Znaniecki, wezmą udział w wielu innych atrakcjach. Wszystkie wpisują się w twórczość polskiego kompozytora i jego epokę.

Impreza rozpocznie się wspólnym korowodem przez miasto, który wyruszy sprzed Opery Śląskiej i przejdzie głównymi ulicami, a potem powróci na ulicę Moniuszki i plac Sikorskiego. Część wydarzeń będzie odbywała się w budynku bytomskiego teatru. Kroków mazura nauczą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu, a Bytomskie Towarzystwo Szermiercze pokaże, jak się kiedyś pojedynkowano, a o zwyczajach szlacheckich opowiedzą członkowie Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. Do Bytomia z własną tratwą przyjadą również reprezentanci Polskiego Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich! Zaprezentują się wokalnie i zdradzą tajniki swojej pracy – kiedyś i obecnie. Będzie można także skosztować specjalnych, moniuszkowskich słodyczy oraz zrobić sobie zdjęcie w kostiumach z epoki. Pojawi się oczywiście także sam Stanisław Moniuszko, któremu postaci użyczy Dariusz Niebudek. Będzie on zapraszał na swoje święto w specjalnych komunikatach na trasie tramwaju linii 38. To jedna z najkrótszych linii tramwajowych w Europie, jej długość wynosi 1350 metrów, a czas przejazdu 6 minut. Została zbudowana w 1913 roku i prowadziła do zajezdni miejskich tramwajów bytomskich.

"Stanisław Moniuszko to kompozytor niezwykle bliski Operze Śląskiej - od wystawienia jego Halki 14 czerwca 1945 roku zaczęła się nasza historia. Chcemy świętować Rok Moniuszkowski wspólnie z wierną publicznością, bo przecież istniejemy dla nich. Co dla nas istotne, projekt 3 x Moniuszko – Mistrz, Muzyka, Miasto jest nie tylko prezentacją opery, ale przez swoją różnorodność ma integrować pokolenia" – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miejski w Bytomiu. Głównym punktem całodniowej imprezy jest oczywiście prezentacja opery Stanisława Moniuszki Flis w formie spektaklu plenerowego. Jest on jednocześnie częścią tryptyku, na który składają się jeszcze App Flis: Inspiracje oraz Zaflis: Moniuszko za kulisami.

"Moniuszko był człowiekiem serio podchodzącym do życia, dobrze wychowanym, ułożonym. Człowiekiem, który nie jest symbolem artysty - wolnej duszy, jak na przykład Hector Berlioz czy inni, skandalizujący artyści ówczesnych czasów. Tylko że taka wizja, jednowymiarowe postrzeganie Moniuszki, zawęża jego obraz dla dzisiejszej publiczności. Bo ta publiczność jest ciekawa sekretów geniusza, plotek z jego życia. Chce znać kulisy jego twórczości. I o tym są właśnie spektakle towarzyszące FlisowiApp Flis: Inspiracje oraz Zaflis: Moniuszko za kulisami. To dzięki nim mamy szansę poznać emocje i historie, które towarzyszyły powstaniu opery Flis, ale też poznać innego Moniuszkę" – mówi Michał Znaniecki, reżyser.

Scenariusz Flisa zakłada prolog, który będzie interakcją Moniuszki i aktorów z widownią dzieci, jako wprowadzenie do głównej części spektaklu. Widowisko opowiada historię Zosi, zakochanego w niej flisaka Franka oraz przybyłego na wieś ze stolicy - fryzjera Jakuba. Libretto w zaskakujący sposób splata ze sobą losy tej trójki bohaterów, odkrywając jednocześnie rodzinną tajemnicę... Kierownictwo muzyczne nad Flisem objął Adam Mokrus, choreografią zajęła się Inga Pilchowska, a scenografia to dzieło Luigi Scoglio. Autorką scenografii do Zaflisa jest Dagmara Walkowicz-Goleśny.

Więcej informacji wraz z regulaminem i zgłoszeniem do korowodu na stronie https://opera-slaska.pl