Rozmowa z Elżbietą Wróblewską i Adamem Kruszewskim w Saloniku Moniuszkowskim
Osobiście o Moniuszce - cykl spotkań z twórcami
28 kwietnia 2019 (niedziela), g. 15:30 Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Rozmowa z Elżbietą Wróblewską i Adamem Kruszewskim. Osobiście o… Strasznym dworze Prowadzenie: Agata Kwiecińska
Rok Moniuszkowski skłania nas do poszukiwania tego, co w twórczości jego patrona mniej znane i niezbyt oczywiste. Poznajemy zapomniane pieśni, teatry operowe sięgają po tytuły rzadko wystawiane, jak „Paria” czy „Hrabina”.
Nie da się jednak ukryć, że to frazy ze „Strasznego dworu” znamy najlepiej. I dobrze się czujemy w „cichy dworku modrzewiowym”, gdzie pewni swych deklaracji młodzieńcy dumnie podkreślają swój „semper wolny stan”. W tej zgrabnie napisanej i pozornie lekkiej opowiastce o ulotnych postanowieniach, które wiodą bohaterów w stronę nieuchronnego miłosnego happy endu, Moniuszko wraz z librecistą Janem Chęcińskim opowiedział o Polsce, której wówczas przecież nie było.
O roli „Strasznego dworu” w kształtowaniu naszego myślenia o Moniuszce, a także muzycznych wyzwaniach, jakie ta partytura stawia przed śpiewakami rozmawialiśmy z Adamem Kruszewskim, który w roli Miecznika zachwyca publiczność od wielu lat, i Elżbietą Wróblewską wykonującą w Warszawie partię Jadwigi.
Na spotkaniu zostały także zaprezentowane fragmenty „Strasznego dworu” w reżyserii Davida Pounteya z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w którym wystąpili nasi goście.