1 May 2019
Stanisław Moniuszko dla każdego - program PWM na Rok Moniuszki
Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Spuścizna kompozytora zajmuje w tradycji wydawniczej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znaczące miejsce. Od 1945 roku Oficyna opublikowała kilkaset wydań nutowych „ojca polskiej opery” – publikacji oryginalnych, opracowań wykonawczych i o przeznaczeniu edukacyjnym, zainicjowała w latach pięćdziesiątych wydanie źródłowo-krytyczne zachowanych dzieł, zleciła opracowania materiałów wykonawczych najwybitniejszym polskim kompozytorom, dyrygentom i muzykologom, wydała dziesiątki książek i prac traktujących o życiu i muzyce Moniuszki, wreszcie nieustannie prowadziła działania promocyjne jego twórczości w Polsce i na świecie.
Prace nad projektami w ramach Roku Moniuszki PWM rozpoczęło w 2017 roku w ramach realizacji wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Od tego czasu powołany do tego zadania zespół redakcyjny pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha intensywnie pracuje nad kolejnymi tomami dzieł Stanisława Moniuszki. W przygotowaniu są nie tylko opracowania źródłowo-krytyczne partytur operowych, instrumentalnej muzyki solowej i kameralnej oraz twórczości religijnej, ale także znakomite wybory pieśni m.in. do tekstów poezji Adama Mickiewicza czy poetów zagranicznych. W tym roku ukaże się popularna biografia kompozytora pióra prof. Magdaleny Dziadek i album Stanisław Moniuszko. Po prostu żyć... autorstwa Bożeny Weber. Wydane zostaną: praca naukowa Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka, pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub, unikatowe nagrania fonograficzne oraz specjalnie zamówione reinterpretacje utworów wokalnych w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.
"Wszystko opublikujemy nie tylko w formie analogowej, na papierze, krążkach CD i winylach, ale także udostępnimy w świecie wirtualnym. Z wydawnictw nutowych będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji nkoda, nagrań słuchać w najpopularniejszych serwisach streamingowych, a unikatową ikonografię i archiwalia oglądać na przygotowywanym portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej. Cel mamy bowiem jeden: ukazanie artystycznej wielkości i niezwykłego talentu Stanisława Moniuszki. Każdemu. W każdym zakątku świata" – komentuje Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.
Dla najmłodszych PWM przygotowało cykl warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać świat sztuki z różnych perspektyw, nie tylko jako słuchacze czy widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty pomogą uczestnikom pogłębić zainteresowania lub odkryć nowe pasje i talenty. Kwietniowo-majowe warsztaty przy wystawie VIVA Moniuszko! W Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w Śpiewnikach domowych. Z kolei na spotkania Tatulczyk Moniuszko dla dzieci skierowane do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza raz w miesiącu do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. Start już w czerwcu.
Po raz pierwszy w historii PWM zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przeznaczone dla najmłodszych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Najmłodsi podopieczni dwóch zaproszonych do udziału w projekcie Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i Warszawie wezmą udział w zajęciach interdyscyplinarnych łączących muzykę Moniuszki z innymi dziedzinami sztuki. Warsztatów łącznie będzie 12 i poprowadzą je wykwalifikowani arteterapeuci. Zajęcia odbędą się w czerwcu br. w Krakowie i Warszawie.
5 maja br. w całej Polsce dobędzie się wielkie świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W tym dniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową zaprasza na Urodziny Moniuszki do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. W programie m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, twistowanie balonów, kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, konkurs na najciekawszy portret kompozytora, muzyka na żywo i wiele innych.
Tego dnia na kanale YouTube PWM premierowo pokaże także pierwszy z 31 materiałów wideo z przygotowanego specjalnie na Rok Moniuszki cyklu filmów poświęconych twórczości i osobie tego wielkiego polskiego kompozytora. Bohaterami filmów Śpiewnik – nie tylko – domowy będą wybitni polscy śpiewacy – Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Tomasz Konieczny i Ryszard Minkiewicz.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne angażuje się w działania na bardzo wielu płaszczyznach w ramach obchodów Roku Moniuszki – jest partnerem strategicznym 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i fundatorem nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku, jest także partnerem Ogólnopolskiego Konkursu „20 spojrzeń na Stanisława Moniuszkę”.
Jesienią PWM zaprosi także wszystkie szkoły im. Stanisława Moniuszki w Polsce do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na etiudę filmową związaną z życiem i twórczością kompozytora. Dla najmłodszych Oficyna planuje wyprodukować również serię 12 filmów edukacyjnych o Moniuszce.
O wszystkich aktywnościach w ramach Roku Moniuszki PWM będzie komunikować na stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia profili!