8 March 2019

Opera i historia - o Strasznym dworze w Muzeum Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował na Rok Moniuszki cykl spotkań z muzyką na żywo pt. Opera i historia. Aleksander Laskowski z programu Drugiego Polskiego Radia i prof. Hieronim Grala - historyk z zawodu i meloman rozkochany w operze, będą rozmawiać o dziełach, które w szczególny sposób związane były z wydarzeniami politycznymi XIX wieku, a w szczególności z dążeniami niepodległościowymi trzech narodów: Belgów, Polaków i Włochów. Ich rozmowom towarzyszyć będzie pianista wykonujący repertuar stanowiący muzyczny komentarz do każdego ze spotkań.

19 marca o godz. 18 odbędzie się spotkanie dotyczące Strasznego dworu.

Napisana po upadku powstania styczniowego opera Stanisława Moniuszki przyniosła mu miano kompozytora narodowego. Po trzech spektaklach w Warszawie została ściągnięta z afisza przez carską cenzurę. Trzy spektakle wystarczyły, aby Moniuszko stał się kolejnym narodowym wieszczem. Rozmowa będzie dotyczyć tego, w jaki sposób powstanie obecne jest w operze i na czym polega jej narodowy charakter. Kontrapunktem będzie tutaj twórczość Milija Bałakiriewa, który mimo miłości do Chopina, pozostał po drugiej stronie barykady, będąc jednym z luminarzy rosyjskiego nacjonalizmu muzycznego. Oprawę muzyczną spotkania zapewni Aleksandra Bobrowska.

Spotkanie odbędzie się w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina. Rezerwacje dostępne są na stronie bilety.nifc.pl lub w Kasach Muzeum Fryderyka Chopina.