14 February 2019
Jak popularyzować twórczość Moniuszki?
Jak popularyzować twórczość Moniuszki w Polsce i na świecie? O przedsięwzięciach z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora pisze w "Rzeczpospolitej" Jacek Marczyński.
15 lutego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydaje płytę z Halką we włoskiej wersji językowej. Orkiestrę Europa Galante poprowadził Fabio Biondi, który zakochał się w muzyce Moniuszki. Na tegoroczny festiwal Chopin i jego Europa przygotowuje kolejną operę kompozytora - tym razem będzie to Flis. NIFC pod koniec roku planuje także wydanie Strasznego dworu. Orkiestrą XVIII wieku i czołówką polskich śpiewaków dyryguje Grzegorz Nowak.
Dostępna jest już płyta DVD z inscenizacją Strasznego dworu Davida Pountneya (na zdjęciu) - Brytyjczyka, który wyreżyserował spektakl w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (wydanie to wspólne przedsięwzięcie TW-ON i NIFC-u).
W kwietniu tego roku na Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena ma pojawić się także płyta z nagraniem Parii - ostatniej opery Moniuszki - we włoskiej wersji językowej. Dyryguje Łukasz Borowicz.
Warto pamiętać również o bogatej twórczości pieśniowej Moniuszki. Właśnie ukazała się płyta Mariusza Godlewskiego, który nagrał 29 pieśni Moniuszki. Śpiewakowi towarzyszy na fortepianie Radosław Kurek.
Plany NIFC-u obejmują także wybór utworów kompozytora we francuskim tłumaczeniu - nagrania podjął się francuski tenor Christoph Prégardien. Moniuszkowską płytę przygotowuje także Aleksandra Kurzak, pieśni w opracowaniu na orkiestrę nagra Tomasz Konieczny, album z liryką Moniuszki i Karłowicza zarejestrował Piotr Beczała z pianistą Helmuthem Deutschem.
Artykuł dostępny jest na stronie. Zachęcamy do lektury!