21 October 2019

Moniuszko na nowo odczytany - konferencja na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

Katedra Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Artystyczną „Moniuszko na nowo odczytany”, która odbędzie się w dniach 28-30 października 2019 w Nowej Sali Senatu.

Przedmiotem konferencji będzie nieznana twórczość Stanisława Moniuszki, przede wszystkim orkiestrowa. Nieznana, czyli nierozpowszechniana w ogóle lub rzadko, zarówno w wykonaniach koncertowych, jak i nagraniach płytowych lub dokumentacjach, bądź rozpowszechniona w wersjach odbiegających od oryginalnych. Pod hasłem nieznana mieści się także nie do końca rozpoznana recepcja twórczości Moniuszki w XIX wieku i w okresie Młodej Polski, a także problematyka obecności i wykorzystania Moniuszki w PRL oraz przełamywanie utrwalonych schematów jej recepcji dziś.

W poniedziałek o godz. 10.00 konferencję zainauguruje wykład Andrzeja Spóza, dyrektora Biblioteki WTM: Stanisław Moniuszko w zbiorach Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Konferencja podzielona będzie na pięć paneli tematyczny: PANEL 1: Opery i pieśni Stanisława Moniuszki (poniedziałek, 11.00-14.00), PANEL 2: Słowo i program literacki w twórczości Stanisława Moniuszki (poniedziałek, 15.00-18.00), PANEL 3: Porównanie oryginałów partytur Stanisława Moniuszki z ich edycjami. Transkrypcje i parafrazy (wtorek, 10.00-13.00), PANEL 4: Forma i język muzyczny utworów orkiestrowych i kameralnych Stanisława Moniuszki (wtorek, 15.00-18.00), PANEL 5: Wątki filmowe i socjologiczne związane z twórczością Stanisława Moniuszki (środa, 10.00-13.00).

Pierwszego dnia konferencji o godz. 19.00 prof. dr hab. Krzysztof Baculewski omówi i zaprezentuje nagranie opery Stanisława Moniuszki Beata albo Niewidomy, natomiast ostatniego dnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się Koncert Moniuszkowski, który poprowadzi dr hab. Alicja Gronau-Osińska oraz dr Ignacy Zalewski. Wystąpi Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Janusza Przybylskiego.

Więcej informacji – na stronie www.chopin.edu.pl